Geoblog.pl    sestian    Podróże    Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra w 33 godziny. Lato 2010.    Durmitor.

Durmitor.

Czarnogóra
Czarnogóra, Durmitor Nacionalni Park

Jeden z dwóch najwyższych masywów Gór Dynarskich. Durmitor w języku celtyckim oznaczał "górę z wodą". W masywie znajduje się 18 szczytów wznoszacych się ponad 2300 m z których najwyższym jest Bobotov Kuk - 2523 m n.m.p. Klimaty alpejskie, polodowcowe. Ostre szczyty, granie, postrzępione grzbiety, kotły, porozrzucane głazy, jeziorka. Pasące się owce, bydło, pasterze na koniach, cisza okalającej surowej przyrody. Bezludzie (spotkałem raptem 2 auta na przełęczy). Wjechałem na 1907 m n.p.m (Sedlo) gdzie przy zburzonym zabudowaniu powiewała jugosławiańska flaga. Niesamowite jest "przejście" z klimatu alpejskiego w klimat śródziemnomorski. Te kwieciste łaki falujące na wietrze, który rozwiewał chmury ukazując dwutysięczne szczyty... Ekologiczny płaskowyż kusi swym specyficznym klimatem do tego by zostać tu na dłużej!

mirka66 - 2010-11-29 09:20
Lubie takie miejsca jak Durmitor.I niektore zdjecia tez robilam w tych samych miejscach co Ty.Musze przyznac ,ze ekspresowo przejechales te czesc Balkanow.Podziwiam.Pozdrawiam i zapraszam na moja podroz po tej czesci Europy.

sestian
sestian - 2010-11-29 15:24
Muszę przyznać, że Twoja trasa była pewną inspiracją dla mojej. Pozdrawiam i... dzięki:)

sestian
Sebastian M