...... urzekającą podróż do świata fufu!
Wizyta w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku otwiera bramę do kolei zamierzchłych czasów, a po dziś dzień można odnaleźć tu pozostałości historycznej "epoki pary" W Jaworzynie Śląskiej, będącej najstarszym węzłem kolejowym w Polsce, znajduje się największa zachowana na Dolnym Śląsku piękna parowozownia wachlarzowa, w której zgromadzono unikatowy tabor kolejowy.
W trakcie sześcioletniej działalności Muzeum jego pracownicy sukcesywnie prowadzili naprawy i renowacje. Efekt? Obecnie muzeum udostępnia ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy od roku 1890 do lat 70-tych XX w. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw (pochodzenia polskiego, niemieckiego, austriackiego, angielskiego i amerykańskiego), około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych i pługu odśnieżnego. Zajmują one aż 1,5 km torów.
Poza taborem kolejowym do muzeum przybyły także maszyna parowa, dźwig, kolekcja motocykli Harley-Davidson, urządzenia dawnej drukarni, zabytkowy komputer Odra, zbiory ikonograficzne, biblioteczne oraz wiele eksponatów związanych z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu kolejowego, nawierzchni kolejowej oraz wiele różnych pamiątek i dokumentów. Uruchomiona została makieta kolejowa w skali H0 sterowana autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Zbudowano drezynę do jazd rekreacyjnych dla zwiedzających. Otwarto również sale ekspozycyjne – Mini Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego, kolekcję zabytkowych samochodów oraz salę poświęconą historii motocyklizmu na Śląsku. Otwarto wystawy starych narzędzi stolarskich oraz radioodbiorników, a także uruchomiono Starą Drukarnię. W zabytkowych wagonach przgotowana została wystawa dotycząca "Roli Kolei w przesiedleniach po II Wojnie Światowej".
Plany zawierają uruchomienie historycznego składu pociągu składającego się z parowozu i trzech wagonów, który mógłby kursować na pięknych trasach Dolnego Śląska jako turystyczny pociąg retro.
żródło:http://www.muzeumtechniki.pl/