Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Kilka informacji o klasyfikacji obiektów z listy UNESCO
1990

Kilka informacji o klasyfikacji obiektów z listy UNESCO

Polska, Wrocław

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości - lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (stan na dzień 28 czerwca 2011 r.) 936 obiektów znajdujących się w 153 krajach, w tym 725 obiekty dziedzictwa kulturowego (oznaczone literą K), 183 przyrodniczego (oznaczone literą P) i 28 mieszanych (K, P). W sprawie wpisania danego obiektu na listę lub skreślenia go (są takie przypadki) decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 roku.

W tytule podaję kolejno: kraj i nazwę obiektu. W nawiasie zamieszczona jest informacja o dacie wpisu na listę UNESCO oraz oznaczenie obiektu: K - kulturalny, P - przyrodniczy KP - mieszany.

Krótkie opisy miejsca pochodzą ze strony http://www.unesco.pl/

Fotografie są własnego autorstwa i z nimi bywa tak:

- pochodzące sprzed 2005 r.
To skany fotografii wykonywanych przy użyciu różnego rodzaju aparatów na kliszę. Ich jakość i wartość merytoryczna pozostawia wiele do życzenia. No ale takie to były czasy. Robiłem mało zdjęć i najczęściej sobie na tle odwiedzanych miejsc.  Pstryk, pstryk, do fotograf, a potem do albumu i na półkę.

- pochodzące sprzed września 2010 r.
To fotki z podróży podczas których niekoniecznie zwracałem uwagę na klasyfikację UNESCO. Dlatego też ich wartość również pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej są ‘przypadkiem’ z tysięcy wykonywanych nadającym się do tej listy. Te jak i powyższe są udokumentowaniem pobytu i stanowią sens mojej klasyfikacji.

- pochodzące po wrześniu 2010 r.
Są nadal przede wszystkim udokumentowaniem pobytu. Jednak moim zamierzeniem jest podniesienie ich wartości poprzez właściwe zaprezentowanie odwiedzanych obiektów, mieszczących się w klasyfikacji. Poznawanie obiektów UNESCO powoli stają się miłym hobby i celem kolejnych podróży. „Własne oko” zaś powinno być coraz lepsze!

mirka66 - 2011-01-22 19:56
Swietny pomysl.Gratuluje.

sestian - 2011-01-22 19:57
Dziękuję i zapraszam.

życzliwy:)
życzliwy:) - 2011-01-24 12:28
Chyba masz już naśladowców kolego.... pozdrawiam ;)

mirka66 - 2011-01-24 17:24
"zyczliwy" - znam wielu geoblogowiczow,ktorzy uzupelniaja (predzej czy pozniej) swoja liste UNESCO.Np: " joael " .SA i tacy ,ktorzy wypisuja 100 cudow swiata.I nie wiadomo komu pierwszemu ten pomysl wpadl do glowy.A to kto i kiedy robi opisy jest malo wazne.Wiec prosze bez aluzji.

sestian - 2011-01-25 09:14
"życzliwy" - nawet jeżeli... to temu miało to służyć! "Mirka66" - spokojnie, to wszystko jest dla przyjemności. Pozdrawiam!

BPE
BPE - 2011-01-25 10:19
popieram :-)
w końcu nikt na to patentu nie ma !

zula - 2011-01-25 13:17
Bardzo podoba mi sie pomysł ! Gratuluję ...i każdy geoglobowiczów może przecież stworzyć własną listę obiektów UNESCO, która zobaczył .
sestian - zmobilizowałeś mnie do pracy - bardzo dziękuję !
pozdrawiam

mitrofan
mitrofan - 2011-06-15 08:20
Też jestem fanką listy UNESCO. Pozdróżując po Europie zawsze zaczynam od tych obiektów. Mam też niezłą ich kolekcję. Wpadłeś na świetny pomysł, żeby zebrać je w jednym miejscu. Będę tu obowiązkowo zaglądać. Serdecznie pozdrawiam.

Adam
Adam - 2012-01-08 18:02
Gratuluję, wszystko uporządkowane i udokumentowane. Ja zdobyłem się ostatnio jedynie na policzenie miejsc z listy, które miałem okazję zwiedzić.
Pozdrawiam
Adam

agent007
agent007 - 2012-04-10 07:54
Pozdrawiam. Też podróżuje do okoła świata i robię zdjęcia 360 stopni obiektów Unesco. Możesz je zobaczyć na www.bestpanoramas.com
Pozdrawiam

sestian - 2012-04-15 12:36
Bardzo ciekawe! Pozdrawiam i do zobaczenia "na szlaku"!

Sebastian M
Zasoby: 516 wpisów516 836 komentarzy836 1332 zdjęcia1332 1 plik multimedialny1