Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Park Narodowy Plitwice

Park Narodowy Plitwice

Chorwacja
Chorwacja, Plitvička Jezera

Park Narodowy Plitwice (N II, III / 1979, 2000)

Wody przepływające przez skały dolomitowe i wapienne, w przeciągu tysiącleci osadziły zapory z trawertynu tworzące tamy naturalne, które z kolei dały początek licznym malowniczym jeziorom, jaskiniom i wodospadom. Te procesy geologiczne trwają nadal. Lasy parku zamieszkują niedźwiedzie, wilki i liczne gatunki rzadkich ptaków.
Ze względu na ogromną liczbę odwiedzających, niedźwiedzie, wilki i liczne gatunki ptaków zostały zastąpione przez: Kowalskich, Schmidtów, Novaków, Smithów, Rossich, Novaków, Nagych. Ta różnorodność gości świadczy o wartości tego miejsca.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I jeszcze tak mała uwaga przy dzisiejszym wpisie: ponieważ świętuję dziś setny wpis (ale jeszcze nie setne miejsce z listy) w tej „niekończącej się podróży” chciałabym również z tej okazji podzielić się z Wami swoją radością. Dlatego też dla pierwszej osoby, która skomentuje ten wpis przygotowałem niespodziankę. To autorski prototyp dwunastokartkowego kalendarza na 2013 rok - „World Heritage List – Sestian Photography”. Przy okazji serdecznie dziękuję za dotychczasowe komentarze i oglądalność. Do zobaczenia przy kolejnych wpisach – Sestian.

mirka66 - 2012-10-28 21:20
Jedno z moich ulubionych miejsc w Chorwacji.Pieknie tam.Z checia kiedys tam wroce.:)))

zula - 2012-10-28 21:36
Sestian - Gratuluję 100 !!! i gratuluję Mirce , pozdrawiam

sestian - 2012-10-28 22:13
Zula... 16 minut tylko :) Dziękuję i pozdrawiam!

BoRa - 2012-10-31 18:58
Skoro na prezent się nie załapałam, może uda mi się go kupić?
Bardzo bym chciała.
Czekam na info na pocztę.

BoRa - 2012-11-13 20:26
Sebastian bardzo Ci dziękuję -przesyłka z pięknym kalendarzem dotarła. Będę miała frajdę przez cały następny rok! A może nawet przyniesie mi szczęście.
pozdrawiam,

sestian - 2012-11-23 10:05
Ma przynieść szczęście, a przynajmniej niech będzie inspiracją do dalszych podróży!

Sebastian M
Zasoby: 516 wpisów516 836 komentarzy836 1332 zdjęcia1332 1 plik multimedialny1