Geoblog.pl    sestian    Podróże    Turkish Airlines. Historia zaginionego bagażu.    Kilka porad, czyli na co możesz liczyć drogi podróżniku jak zaginie Twój bagaż – podsumowanie.

Polska, Wrocław

Przepisy (czyli coś czego nikt nie lubi czytać - do czasu):

Odpowiedzialność przewoźników lotniczych m.in. za bagaż regulują międzynarodowe przepisy Konwencji Montrealskiej i Konwencji Warszawskiej , prawo krajowe oraz uregulowania przewoźnika. Podstawę przepisów stanowi Konwencja Montrealska z 28 maja 1999 r., której treść jest zatwierdzona do stosowania we Wspólnocie Europejskiej Rozporządzeniem Rady Europy (EC) nr 2027/97 i uzupełniona Rozporządzeniem (EC) nr 889/2002 oraz prawodawstwem krajów członkowskich UE. Odpowiedzialność przewoźników lotniczych regulują międzynarodowe przepisy Konwencji Montrealskiej i Konwencji Warszawskiej , prawo krajowe oraz uregulowania przewoźnika.
W zakresie nienormowanym przepisami tego działu stosuje się przepisy Ogólnych Warunków Przewozu

A teraz o rzeczywistości:
1. Gdyby Konwencja Warszawska obowiązywała linie lotnicze by nie istniały, a wszyscy którym zaginąłby bagaż nigdy by tego nie żałowali. Zatem pominę ten wątek, bo jest absurdalny.
2. Powszechnie obowiązującą jest Konwencja Montrealska, którą ratyfikowali wszyscy przewoźnicy w Unii Europejskiej. Określa ona kwotę maksymalną za zagubiony bagaż. Jest to ( na dzień 1.10.2010) 1131 SDR. 1 SDR to średnio 4,70 zł. Czyli kwota maksymalna odszkodowania to około 5315,70 zł
3. Turkish Airlines są poza Unią Europejską i stosują własne uregulowania w tym zakresie. I tak na stronie przewoźnika możemy przeczytać, że linie mogą wypłacić odszkodowanie za zgubiony bagaż w wysokości 20 USD za każdy kilogram bagażu rejestrowanego. W tym przypadku: 30 kg x 20 USD x 3,0 zł = 1800 zł
Dlatego warto czytać regulaminy przewoźników. Tańszy bilet będzie tylko tańszy gdy wszystko pójdzie ok.
4. Ubezpieczenie.
Miałem tzw. czutkę. Ubezpieczyłem bagaż choć nigdy tego nie robiłem. Kosztowało mnie to niecałe 80 zł. W moim przypadku było warto, choć styl wypłaty odszkodowania pozostawia wiele do życzenia. Krótko mówiąc dobrze wygląda na pierwszy rzut oka, ale jak się wczytamy i wystąpimy z roszczeniem to już nie jest tak miło. Np. w mojej polisie był taki oto zapis: za opóźnienie bagażu do pięciu dni – wypłata 250 Euro. Ale jak poczytałem dokładnie to było kilka warunków m.in. nie należy się jak wylądujesz w kraju, którego jesteś obywatelem, albo inny: musisz mieć rachunki na zakupione rzeczy niezbędne do dalszej podróży.
5. Czego nie powinieneś mieć w głównym bagażu, bo jak zginie to i tak nie dostaniesz za to złamanego grosza.
Zarówno linie jak i ubezpieczyciel nie ponoszą odpowiedzialności za m.in.
- sprzęt elektroniczny (sprzęt fotograficzny, laptop, kamera, obiektyw, telefon, itp)
- sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, okulary (słoneczne też), protezy, szkła kontaktowe, drogie leki.
Jednym słowem wszystko co może mieć jakąś większą wartość.
6. Sposób wypłaty odszkodowania.
Ciężki, żmudny dla wytrwałych….
Zaczynamy od przewoźnika. Zazwyczaj mamy dwie rubryki przy wyszczególnianiu rzeczy: Wartość w momencie zakupu i wartość w momencie zaginięcia bagażu. W moim przypadku straciłem na starcie 20% z ogólnej kwoty roszczenia. Abym odkupił te rzeczy powinienem udać , zgodnie z tą metodą, na targ staroci. Potem przewoźnik wyrzuci nam rzeczy, których nie powinniśmy mieć i zaproponuje odszkodowanie. Oczywiście możemy się odwoływać, ale w moim przypadku to … czytaj od początku to co zacząłem 19 listopada.
Teraz ubezpieczyciel. Ten w moim przypadku znów w uzasadnieniu napisał coś o amortyzacji i rzeczach których nie powinienem mieć w bagażu głównym i zaproponował odszkodowanie które jest wyliczone wg następującego wzoru:
Kwota ubezpieczenia bagażu - kwota którą otrzymałem od linii = kwota wypłaty odszkodowania
Czyli jakiś marny grosz mimo, że miałem polisę.
Mogę się oczywiście odwoływać, ale już mi się nie chce!
7. Dobre zwyczaje linii. Nie jest to potwierdzona informacja, ale spotkałem się z opinią, że szanujące się linie, dbając o klienta, rozpatrują każdy przypadek indywidualnie. Biorą pod uwagę jak klient często lata, czy jest w krawacie i czy nie jest awanturujący się. Idąc tym tropem Jasiu Himilsbach i Zdzisio Maklakiewicz nie mieliby żadnego problemu z reklamacją choć nie latali w krawatach.
A jak zakończyła się moja reklamacja? Uśmiałem się momentami nieziemsko, podszkoliłem się z cierpliwości, poironizowałem trochę, czegoś się nauczyłem. Byłem w podróży o 71 dni dłużej niż pierwotnie planowałem i udało mi się wyciągnąć prawie maksa z Konwencji Montrealskiej.
Ps. Messi – bluza jest Twoja!

BoRa
BoRa - 2013-02-13 22:12
Sebastianie,
po przeczytaniu Twoich "przygód" nasuwa mi się wniosek jeden. Jeśli przydarzy mi się coś takiego to .... poproszę Cię o doradztwo :-) .
Oczywiście jednak lepiej by było, żeby takie przygody nie przytrafiały się.
pozdrawiam,
BoRa

zula - 2013-02-13 22:12
Podsumowanie na 5*
...podróż najdłuższa z dotychczas odbytych ?!
...wytrwałość wartości 1100SDR,
i obym nie musiała nigdy wracać do wpisu z datą 13 luty 2013 -Sebastian M .
pozdrawiam

sestian - 2013-02-13 22:35
Dzięki!
BoRa, Zula - obyście nie musiały nigdy radzić się w tych kwestiach, ale jeżeli już się zdarzy to bardzo proszę, służę wiedzą Wam i czytelnikom. Pzdr.

sestian - 2013-02-13 22:38
Zula:" Unesco własnym okiem..." jest jednak dłuższa :) A teraz jeszcze coś co poprawi Wam humor: zakup rzeczy (rekonstrukcja) oczywiście bez sprzętu foto i okularów słonecznych zajęło mi jakieś 2,5 godziny. He, he.. ciekawy jestem w ile Wy byście się uwinęły? :) :) :) Jeszcze raz pozdrawiam!

zula - 2013-02-13 22:55
...i niech podróż "Unesco własnym okiem" trwa, trwa jak najdłużej !!!.
...rekonstrukcja - z tym także byłoby prosto i w "dniówce" bym się zmieściła - secend handów moc w mym mieście :))) haha

marianka - 2013-02-19 04:48
Dołączam się do głosów poprzedniczek - jeśli cokolwiek mi się z bagażem przydarzy, na pewno zgłoszę się po poradę. Ale zanim, to dzięki Tobie w najbliższym czasie chyba pierwszy raz rozważę kupienie ubezpieczenia!

Sebastian M
Zasoby: 516 wpisów516 836 komentarzy836 1332 zdjęcia1332 1 plik multimedialny1