Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Słowacki Kras i jaskinie krasowe Aggtelek - Jaskinia Domica

Słowacki Kras i jaskinie krasowe Aggtelek - Jaskinia Domica

Słowacja
Słowacja, Domica Caverns

Słowacki Kras i jaskinie krasowe Aggtelek (N I / 1995-2000). Obiekt transgraniczny: Słowacja, Węgry.
712 odkrytych obecnie grot tworzy typowy system krasowy strefy umiarkowanej, wyróżniający się różnorodnością i koncentracją form na ograniczonym obszarze. Rzadko spotykane połączenie efektów klimatycznych tropikalnych i lodowcowych pozwala przebadać historię geologiczną na przestrzeni kilku dziesiątków milionów lat.
----------------------
Wrocław- Jaskinia Domica ok. 500 km, 6 godzin spokojnej jazdy.
Jaskinia Domica - jedną z pięciu słowackich jaskiń znajdujących się na liście UNESCO. Wzbogaca kolekcję w bardzo szczególny sposób, ponieważ sam wpis jest transgraniczny (Słowacja, Węgry). Domica łączy się podziemnymi korytarzami z węgierską Jaskinią Baradla. Nie oznaczą to jednak, by wchodząc do węgierskiej Jaskini Baradla wyjdziemy w słowackiej Jaskini Domica lub odwrotnie. W sumie szkoda, że nie ma takiej możliwości, wszak Układ z Schengen dopuszczałby taka możliwość: wchodzisz na Słowacji, wychodzisz na Węgrzech. :) :) :)
----------------------
Tym wejściem zdobyłem siódmy obiekt ze słowackiej listy. Zatem mam komplet. Komplet obiektów, jednak jeszcze nie miejsc...

marianka - 2013-06-03 23:16
Gratuluję!!

sestian
sestian - 2013-06-03 23:56
A bardzo dziękuję :) :)

BoRa
BoRa - 2013-06-04 23:22
a i ja dołączam się do gratulacji.

zula - 2013-06-07 21:22
Moje uznanie i życzę kolejnych miejsc z listy UNESCO!

sestian
Sebastian M