Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Dobszyńska Jaskinia Lodowa na wesoło

Dobszyńska Jaskinia Lodowa na wesoło

Słowacja
Słowacja, Dobsinskáľadová Jaskyňa

Aby nie było monotematyczne przerobię nieco sztywny zazwyczaj wstęp, dziś trochę na wesoło.

Słowacki Kras i jaskinie krasowe Aggtelek (N I / 1995-2000) - Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Z 712 odkrytych obecnie przez współczesnych grot, wlazłem do tej pory do trzech: węgierskiej jaskini Bradla i dwóch słowackich: Jaskini Domica i Lodowej. Dokonałem tego wyczynu wraz ze swoim niestrudzonym zespołem chasingunesco (najmłodsza zdobywczyni ma teraz 4,5 roku, a zaczynała jako 2,5 latek). Łącznie pod ziemią spędziliśmy ponad 2,5 godziny, przebywając w ekstremalnych temperaturach od -3,9 stopnia (Lodowa Dziura) do + 11,4 stopnia w Domice (tropiki). Pokonaliśmy, częściowych w ciemnościach (!), prawie 2,5 km pieszo i 150 metrów łodzią !!! Zrobiliśmy ponad 600 zdjęć (mało). Śpiewaliśmy w Jaskini Domica „Szła dzieweczka do laseczka…” (była z nami wesoła grupa z Górnego Śląska, specjaliści od płoszenia nietoperzy). W Jaskini Bradla wysłuchaliśmy pokazu z cyklu „Światło i dźwięk”. Podglądaliśmy siedliska kilkunastu gatunków nietoperzy i siedlisko człowieka sprzed 5-6 tyś lat (był chwilowo nieobecny, zostawił napis na ścianie: „poszedłem na polowanie, wrócę zimą”). Wyobrażaliśmy sobie jak w pełnej nierówności Jaskini Lodowej już w XIX w. jeżdżono na łyżwach. Było wspaniale. Dziś o tym niesamowitym wydarzeniu przypominają nam kilkuset kilogramowe stalagmity zdobiące nasz podróżniczy pokój – jedyne materialne pamiątki z ekspedycji.
A tak już zupełnie na poważnie to Jaskinia Lodowa była doskonałym miejscem, by schować się choć na chwilę przed ciągle padającym tego dnia deszczem!
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam wesoło!

marianka - 2013-06-06 12:54
A w jakim języku ten napis na ścianie;)?

BoRa
BoRa - 2013-06-06 19:09
Lodowa Jaskinia robi wrażenie zwłaszcza jak zwiedza się ją latem, ale ja pozostaje fanką Skociańskiej Jaskini.
Co z tym deszczem? Cały czas padało?

sestian - 2013-06-06 19:46
Napis na ścianie był oczywiście pismem obrazkowym po słowacku: idący ludzik z dzidą w kierunku mamuta, za mamutem była strzałka wskazująca na płatek śniegu :)

sestian - 2013-06-06 19:48
BoRa: oczywiście, że w jaskinie nie padało :) :) :) A przestało dopiero następnego dnia, już w Rumunii.

zula - 2013-06-07 21:35
pozdrawiam wesoło i słonecznie z Rewala!

Sebastian M
Zasoby: 516 wpisów516 836 komentarzy836 1332 zdjęcia1332 1 plik multimedialny1