Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Historyczne centrum Rygi

Historyczne centrum Rygi

Łotwa
Łotwa, Rīga

Ryga była jednym z ważnych miast Ligi Hanzeatyckiej, które swoją znaczącą pozycję zbudowało na handlu z wschodnią i środkową Europą. Mimo ogromnych zniszczeń wojennych, pozostałości średniowiecznego centrum Rygi do dziś stanowią świadectwo jej architektonicznej świetności. Miasto stało się ważnym centrum gospodarczym w XIX wieku, kiedy przedmieścia otaczające średniowieczne stare miasto zostały wyburzone i zastąpione najpierw okazałymi drewnianymi budowlami w stylu neoklasycznym, a następnie w stylu niemieckiej secesji (Jugendstil). Ryga uważana jest za miasto posiadające najlepszą w Europie kolekcję budowli art nouveau.

Kryteria obiektu: K I, II

Wpis na listę UNESCO: 1997
----------------------------------------------
Zwarta starówka miasta nad Dźwiną, strzeliste, rywalizujące ze sobą wieże i wszech płynąca muzyka. Taka właśnie jest Ryga!

mirka66 - 2013-10-20 19:10
Fajne miasto.Tam jeszcze nie dotarlam.Musze sie tam wybrac.

marianka - 2013-10-23 12:39
Mimo, że jestem olbrzymią fanką secesji, to jakoś Ryga kompletnie mnie nie przekoanała. Jakoś kojarzy mi się ze strasznym pechem to miasto;)

zula - 2013-11-08 06:43
Ryga - wpisana jest na moją listę marzeń podróży.
Bilet był , trasa ustalona i nie udało się :(

sestian