Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Museumsinsel (Wyspa Muzeów) w Berlinie - Muzeum Pergamońskie

Museumsinsel (Wyspa Muzeów) w Berlinie - Muzeum Pergamońskie

Niemcy
Niemcy, Berlin-Museumsinsel

Museumsinsel (Wyspa Muzeów) w Berlinie (K II, IV /1999) Muzeum sztuki jako zjawisko społeczne pochodzi z XVIII w., z epoki Oświecenia. Pięć muzeów tworzących Wyspę Muzeów w Berlinie, wzniesionych w latach 1824-1930, stanowi realizację wizjonerskiego projektu, a także ilustruje rozwój koncepcji muzealnych w XX w. Każde muzeum zostało pomyślane jako organiczny związek z przechowywanymi zbiorami. Wartość zbiorów - świadectwo rozwoju cywilizacji - podkreśla wysoki poziom urbanistyczny i architektoniczny budynków.W 1945 roku żołnierze radzieccy potrzebowali ponad dwa miesiące, by dotrzeć z okolic Wrocławia do przedmieść Berlina. Paradoksalnie, szybciej zdobyli Berlin niż Wrocław. Dzisiaj na przebycie 350 km dzielących oba miasta potrzebowałem czterech godzin.Wyjazd 4.30. Przed dziewiątą jestem na stacji Wannsee. Kupuję Tageskarten (strefa AB) za 6,3 E i pół godziny później jestem na Friedrichstrasse. Stąd już tylko piętnaście minut spacerkiem i jestem na Wyspie Muzeów – Museumsinsel. Pod Muzeum Pergamońskim pusto. Szybko staję się posiadaczem biletu PergamonPass (asisi Panorama + Sonderausstellung "Pergamon" + Pergamonmuseum). Chwilę później, pokonawszy kilkadziesiąt stopni prowadzących na platformę widokową, jestem w starożytnej, grecko-rzymskiej tętniącej życiem metropolii – Pergamonie roku 129. 360 – stopniowa panorama jest tak pomyślana, by widz mógł podpatrywać życie mieszkańców. Tak więc nad miastem wschodzi słońce, słychać głosy rozradowanego tłumu zasiadającego w amfiteatrze, a gdy zbliża się zmrok rozlegają się dźwięki cykad, gdzieś w oddal słychać szczekanie psa – miasto zasypia w rytmie towarzyszącej, klimatycznej kompozycji Erica Babaka. Czas na zwiedzanie Muzeum Pergamońskiego, w którym zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa (pergameński ołtarz). Muzeum jest słynne ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Zostało wybudowane zostało w latach 1910–1930 przez Ludwiga Hoffmanna według planów Alfreda Messela. Powstało ono jako ostatnie z pięciu gmachów muzealnych na Wyspie Muzeów. Obecnie w trzech skrzydłach budowli mieszczą się trzy muzea: Zbiory Sztuki Starożytnej z salami poświęconymi architekturze i rzeźbie greckiej oraz rzymskiej (m.in. ołtarz pergamoński, brama targowa z Miletu), Muzeum Azji Przedniej -obiekty sztuki i architektury sumeryjskiej, babilońskiej i asyryjskiej, (m.in. brama Isztar, mozaika z Sali tronowej Nabuchodonozora II) oraz Muzeum Sztuki Islamskiej (m.in. Mihrab z Kaszanu, fasada pałacu Mszatta, pokój z Aleppo, kopuła z Alhambry). Trzy godziny mijają szybko, czas na spacer po wyspie i jego najbliższych okolicach. Jeszcze wizyta w największej berlińskiej katedrze – Berliner Dom oraz kilka fotek z jej wieży i czas wracać. A po drodze obowiązkowy bratwurst na Unter den Linden! Armia Radziecka wyjechali z Berlina po 49 latach. Ja po siedmiu…. godzinach.Bilet na S-bahn 6,3 euro (strefa AB ważny jeden dzień) . Bratwurst – 3, wstęp do katedry – 7.Optymalny całkowity czas wycieczki: 16 godzin.

mirka66 - 2012-01-01 21:11
Bardzo interesujace miejsce.

zula - 2012-01-02 11:10
Myślę ,że opis wyjazdu do Berlina przyczyni się abym i ja pojechała . Trasa bardzo interesująca - dziękuję .

sestian
Sebastian M