Eining/Abusina
Ok. 40 km na południowy zachód od Regensburga, jadąc prawym brzegiem Dunaju znajduje się niewielka miejscowość Eining. Na jej południowym skraju, po prawej stronie drogi, znajdują się pozostałości starożytnego fortu Abusina.
Granice Cesarstwa Rzymskiego (K I, II, III, IV, VI /2005, 2008)
Obiekt obejmuje dwa odcinki linii granicznej, wyznaczającej kres Cesarstwa Rzymskiego w czasie jego największego rozkwitu w II w. n.e., której część jest nazywana "rzymskim limesem". Oba odcinki liczą łącznie 550 km od północnego zachodu Niemiec do Dunaju na południowym wschodzie i zostały wpisane jako rozszerzenie wpisu Wału Hadriana (W. Brytania, 1987). Limes na całej długości liczył 5000 km i przebiegał od wybrzeża Atlantyku na północy Brytanii poprzez Europę do Morza Czarnego, a stamtąd do Morza Czerwonego i przez Afrykę Północną do wybrzeża Atlantyku. Zostały po nim resztki murów, fos, fortów, fortec i wież strażniczych. Część z nich odkryto w trakcie prac archeologicznych, niektóre odbudowano, jeszcze inne zniszczono. Niektóre fragmenty są znane tylko dzięki badaniom terenowym. Zabytki na obszarze wpisanym obejmują pozostałości fortec, murów i fos, ok. 900 wież strażniczych, 60 fortów i domostw zamieszkiwanych przez ludność cywilną, m.in. handlarzy i rzemieślników zaopatrujących wojsko. Wpis został rozszerzony w 2008 r. o Mur Antoninusa w Szkocji. Budowę wału broniącego przed najazdami barbarzyńców z północy zlecił cesarz Antoninus Pius (Antonin Pobożny) w 142 roku n.e. Liczący 60 km długości Mur Antoninusa jest najdalej na północny-zachód wysuniętą częścią limesu rzymskiego.
Abusina
To strategicznie ważne miejsce zostało założone prawdopodobnie ok. 80 r. n.e. za panowania rzymskiego cesarza Tytusa. Fort powstał jako zabezpieczenie północnej części linii granicznej prowincji Retia wchodzącej w skład ówczesnego Imperium Rzymskiego. Dawał schronienie rzymskim kohortom strzegącym granic przed najazdami Alamanów. W 213 roku twierdzę odwiedził cesarz Karakalla. Wraz z podbojami Alamanów, w V-tym w. fort stopniowo utracił swoje znaczenie.
Dziś tu cicho, spokojnie i pusto. Spacerując pośród pozostałości rzymskich budowli trzeba ruszyć wyobraźnią. Pomocne okazuje się wsparcie audio płynące z kilku głośników rozlokowanych pośród ruin uruchamianych na życzenie. Wystarczy poruszyć się w jego zasięgu, a usłyszymy odgłosy życia fortowego.
Wstęp wolny, parking bezpłatny :)
ciut więcej zdjęć:
http://chasingunesco.com/europe/germany/frontiers-of-the-roman-empire/