60 km później, kierując się na zachód odwiedzamy kolejną, po Abusinie fortyfikację pozostałą po rzymskich legionach- Vetonianę.
Granice Cesarstwa Rzymskiego (K I, II, III, IV, VI /2005, 2008)
Obiekt obejmuje dwa odcinki linii granicznej, wyznaczającej kres Cesarstwa Rzymskiego w czasie jego największego rozkwitu w II w. n.e., której część jest nazywana "rzymskim limesem". Oba odcinki liczą łącznie 550 km od północnego zachodu Niemiec do Dunaju na południowym wschodzie i zostały wpisane jako rozszerzenie wpisu Wału Hadriana (W. Brytania, 1987). Limes na całej długości liczył 5000 km i przebiegał od wybrzeża Atlantyku na północy Brytanii poprzez Europę do Morza Czarnego, a stamtąd do Morza Czerwonego i przez Afrykę Północną do wybrzeża Atlantyku. Zostały po nim resztki murów, fos, fortów, fortec i wież strażniczych. Część z nich odkryto w trakcie prac archeologicznych, niektóre odbudowano, jeszcze inne zniszczono. Niektóre fragmenty są znane tylko dzięki badaniom terenowym. Zabytki na obszarze wpisanym obejmują pozostałości fortec, murów i fos, ok. 900 wież strażniczych, 60 fortów i domostw zamieszkiwanych przez ludność cywilną, m.in. handlarzy i rzemieślników zaopatrujących wojsko.
Fort Pfünz.
Rzymski obóz Vetoniana - został zbudowany około 90 roku n.e. jako miejsce stacjonowania piechoty i kawalerii strzegącej granic cesarstwa. Pierwotnie drewniany, zastąpiony kamienną budowlą w czasach cesarza Antoninusa Piusa. Zniszczony w 233 r. w wyniku inwazji Alamanów. Obecnie częściowo zrekonstruowany.
To dziś nasz ostatni postój. W pięknych okolicznościach przyrody, przy zachodzącym słoneczku zjadamy podwieczorek. Swoją drogą, przebycie całego „rzymskiego limes” byłoby ciekawym przedsięwzięciem. Nam dziś pozostał już tylko dojazd do podnóża Alp.