Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Zabytki wczesnochrześcijańskie w Rawennie (K I, II, III, IV /1996)

Zabytki wczesnochrześcijańskie w Rawennie (K I, II, III, IV /1996)

Włochy
Włochy, Ravenna

W V w. Rawenna była stolicą Cesarstwa Rzymskiego, a następnie, do VIII w., stanowiła siedzibę bizantyjskiego egzarchy Italii. Znajduje się tam unikalny zbiór wczesnochrześcijańskich mozaik i zabytków. Osiem budowli - mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Ortodoksów, bazylika Sant'Apollinaire Nuovo, baptysterium Arian, kaplica pałacu arcybiskupiego, mauzoleum Teodoryka, kościół San Vitale, bazylika Sant'Apollinaire in Classe - zostało zbudowanych w V i VI w. Świadczą one o mistrzostwie artystycznym, łączącym tradycje grecko-rzymskie, ikonografię chrześcijańską oraz style Wschodu i Zachodu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vicenza – Ravenna 240 km, ok. 2.30 godzinki spokojnej jazdy, choć nerwowej w końcówce. Jednokierunkowe uliczki miasta sprawiły, że trzykrotnie objechałem okolicę hotelu Roma zanim udało mi się zaparkować. Chyba czas przeprosić się z nawigacją. Zatrzymam się tu dwie noce. W sobotę wieczorem zrobię mały rekonesansik, a w niedzielne przedpołudnie przespaceruję się po najważniejszych budowlach. A dzisiaj spać! Rano czeka napięty plan.
To mój trzechsetny wpis w Geoblogu i siedemdziesiąty w tej podróży.

mirka66 - 2012-05-15 10:03
Bardzo interesujace miejsce.Dziela sztuki niepowtarzalne.:)

mamaMa
mamaMa - 2012-05-15 17:30
Gratulacje! Zasoby się powiększają i tak trzymać:-)

sestian
sestian - 2012-05-18 22:07
Mozaiki wczesnochrześcijańskie górą - dosłownie. :)

sestian
Sebastian M