Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Zespół zabytkowy w Urbino (K II, IV /1998)

Zespół zabytkowy w Urbino (K II, IV /1998)

Włochy
Włochy, Urbino

W XV w. Urbino, miasteczko położone szczycie wzgórza w regionie Marche, zaznało zadziwiającej świetności kulturalnej, przyciągając artystów i erudytów zarówno z całych Włoch, jak i spoza półwyspu oraz wywierając wpływ na rozwój kulturalny innych regionów Europy. Zastój gospodarczy i kulturalny, który nastąpił w XVI w., spowodował, że miasto zachowało renesansowy wygląd.

Po śniadaniu ruszam w drogę: Ravenna – Urbino – 130 km ok. 2,5 godzinki jazdy . Zdecydowałem się na drogę wzdłuż wybrzeża przez Rimini. Na miejscu jestem ok. 11.

Położone na wysokości 485 m n.p.m. piętnastotysięczne miasteczko zachwyca swą panorama szczególnie z okolic XVI wiecznej twierdzy Albornoz. By dotrzeć do niej najlepiej jednak przespacerować się popularną Corso Garibaldi i Via Raffaello zaczynając od Porta Valbona. Jednak najlepiej celowo zgubić się pośród renesansowych uliczek, szczególnie gdy tutaj zaczyna się wiosna… Ech Raffaello wiedziałeś gdzie się urodzić!

Więcej zdjęć:

Obiekty UNESCO własnym okiem - Urbino

BoRa
BoRa - 2012-05-18 23:55
Ja też lubię się zgubić (tak tylko na troszkę) , żeby się później odnaleźć w zachwycającym świecie zabytków lub jeszcze lepiej, na łonie natury.

zula - 2012-05-19 08:21
Przepiękne zdjęcia - myślę ,że to zasługa miejsca !!!

mirka66 - 2012-05-19 20:10
Piekne miasteczko.Lubie wloskie miasta te wielkie ale szczegolnie uwielbiam te niewielkie,nikomu nieznane z cudna architektura.Takie jest np.:)Urbino.

sestian
Sebastian M