Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Drewniane kościoły i cerkwie w słowackiej części regionu Karpat - Keżmarok
Zwiń mapę
2012
10
paź

Drewniane kościoły i cerkwie w słowackiej części regionu Karpat - Keżmarok

 
Słowacja
Słowacja, Kežmarok
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 90781 km
 
Drewniane kościoły i cerkwie w słowackiej części regionu Karpat (K III, IV/2008)

Wpis obejmuje dwa kościoły rzymskokatolickie Hervartov i Trvdosin), trzy protestanckie (Kezmarok, Lestiny i Hronsek) oraz trzy cerkwie grekokatolickie (Bodruzal, Ladomirova i Ruska Bystra), pochodzące z czasów od XVI do XVIII wieku. Kościoły są przykładami bogatej lokalnej tradycji architektury religijnej, powstałej na styku wpływów kultury łacińskiej i bizantyjskiej. Budowle są zróżnicowane typologicznie: różnią się wyglądem zewnętrznym, a także rozkładem pomieszczeń, dostosowanych do potrzeb praktyk religijnych. O szczególnej wartości tych obiektów decydują także malowidła pokrywające ściany i sufity, a także wartościowe przedmioty zdobiące świątynie. Kościoły są przykładem adaptacji głównych kierunków architektury i sztuki rozwijających się w okresie, w którym zostały zbudowane, do specyficznych warunków geograficznych i kulturowych.
--------
Drewniany kościół partykularny w Kieżmarku:
Ewangelicki kościół artykularny św. Trójcy z 1717 – zbudowany poza murami ówczesnego miasta, na fundamentach z cisowych belek; konstrukcji zrębowej, wewnątrz szalowany deskami, z zewnątrz omieciony gliną i bielony; wystrój wnętrza wczesnobarokowy, starsza jest jedynie renesansowa chrzcielnica; zapisany wraz z innymi drewnianymi świątyniami słowackich Karpat na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2008 r.
--------
Kościoły artykularne (słow. artikulárne kostoly) – grupa drewnianych kościołów protestanckich na Słowacji, które powstały pod koniec XVII i na początku XVIII wieku. Na terenie Słowacji (ówczesnych Górnych Węgier) nurty reformacji przeniknęły stosunkowo wcześnie głównie za pośrednictwem licznych osadników pochodzenia niemieckiego. W 2. połowie XVII wieku austriaccy Habsburgowie rozpoczęli politykę rekatolicyzacji tych obszarów. W tym okresie doszło do prześladowań miejscowych ewangelików. W 1678 wybuchło antyhabsburskie powstanie kuruców pod dowództwem Emeryka Thököly'ego. Powodzenie tego powstania oraz obawy przed najazdem Turków zmusiły Leopolda I do ustępstw wobec protestantów. Podczas sejmu w Sopronie zatwierdzono kodeks, którego artykuły 25. i 26. zezwalały protestantom na budowę kościołów. Stąd też wywodzi się ich nazwa.
Budowa kościołów artykularnych była ograniczona pewnymi obostrzeniami:
• w każdym komitacie mogły powstać tylko dwa takie kościoły;
• świątynie musiały być budowane poza granicami osad;
• do ich budowy nie można było używać kamienia ani żelaza, wolno było budować z drewna i innych nietrwałych materiałów;
• kościoły nie mogły posiadać wieży ani dzwonów;
• wejście musiało znajdować się po przeciwnej stronie niż osada.
źródło: wikipedia
----------
Wrocław – Kieżmark – 400 km 5 godzin.
Pierwszy przymrozek tej jesieni złapał mnie w palce jak tylko wyciągnąłem aparat by uchwycić panoramę Tatr z okolic Kieżmarku o poranku. :)
Więcej zdjęć z Kieżmarku jest tutaj
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (3)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
mirka66
mirka66 - 2012-11-30 20:20
Ladne te kosciolki albo cerkwie.:)))
Jeszcze raz dziekuje za piekny kalendarz na 2013r.Pozdrawiam.
 
BoRa
BoRa - 2012-11-30 20:50
Z takimi obostrzeniami to trudno było coś ciekawego wybudować, ale ludzka natura jest taka, że czym większe wyzwanie tym ciekawszy efekt.
Mnie się podoba!
 
marianka
marianka - 2012-12-04 12:43
W towarzystwie tak pięknych miejsc żaden przymrozek nie straszny;)!
 
sestian
sestian - 2012-12-04 21:32
Prawda :)
 
 
sestian
Sebastian M
zwiedził 19.5% świata (39 państw)
Zasoby: 516 wpisów516 834 komentarze834 1332 zdjęcia1332 1 plik multimedialny1
 
Moje podróżewięcej
24.05.2020 - 29.12.2020
 
 
25.07.2018 - 01.08.2018