Drewniane kościoły południowej Małopolski (K III, IV / 2003)
Dokładny wpis jest
tutaj--------------------
Kościół pw. Wszystkich Świętych BLIZNE- gotycki, drewniany, usytuowany we wsi Blizne z połowy XV wieku.. Kościół w Bliznem jest jednym z najcenniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej w Polsce, jako jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Wnętrze składające się z kruchty, kwadratowej nawy i prezbiterium posiada bogaty, kolorowy wystrój. Zdobią go bezcenne polichromie z około 1550 roku, 1649 i 1700 roku, o 3 różnych dekoracjach malarskich.
Unikatowy zespół kościelno-plebański usytuowany jest na pagórku otoczonym starodrzewem. Drewniany kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych o charakterze obronnym, powstał najprawdopod wieku (zapewne probniej w XV lub XVIzed 1470). W I poł. XVII w. dobudowano do niego wieżę, a na początku XIX w. rozebrano okalające soboty. W latach 1964-1980 obiekt został gruntownie odrestaurowany. Kościół zbudowany jest na zrąb z jodłowych bali. Zastosowano w nim pierwotnie, charakterystyczny dla średniowiecznego ciesielstwa małopolskiego, system więźbowo-zaskrzynieniowo-zaczepowy. Od zachodu przylega do niego masywna dzwonnica z nadwieszoną izbicą. Bryła świątyni pokryta jest gontami. Teren kościoła otoczony jest drewnianym ogrodzeniem z murowanymi kapliczkami.
Wnętrze W wyposażeniu kościoła wyróżniają się:
• ołtarz główny z 1700 roku,
• dwa późnobarokowe ołtarze boczne z XVII wieku (lewy z rzeźba madonny z XVI wieku - pozostałość późnogotyckiego tryptyku),
• późnorenesansowa ambona z 1604 roku.
• chrzcielnica z I poł. XVIII wieku,
• belka tęczowa z barokową Grupą Pasji,
Uzasadnienie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - doskonale zachowana substancja architektoniczna, niezwykle bogate wyposażenie ruchome, unikatowy zespół malowideł ściennych o wybitnych walorach artystycznych oraz unikalne otoczenie - m.in. zespół XIX w. zabudowań plebańskich.
źródło: wikipedia
-----------------------
Haczów – Blizne – 20 km – 30 min. jazdy.
Czas zakończyć ten niezwykły dzień- 7 miejsc z listy UNESCO lecz ani jednego nowego wpis (nowego obiektu). Dziś został mi już tylko dojazd w okolice Leska gdzie mam zamiar odespać ten dzień i minioną noc. A jutro? Jutro powalczę o kolejne wpisy! :)