Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO wÅ‚asnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Kartagina - stanowisko archeologiczne

Kartagina - stanowisko archeologiczne

Tunezja
Tunezja, Carthage

Kartagina - stanowisko archeologiczne (K II, III, VI / 1979)

Począwszy od VI w. p.n.e., Kartagina, założona w IX w. p.n.e. w Zatoce Tunetańskiej, stworzyła imperium handlowe obejmujące większą część basenu Morza Śródziemnego. Była ośrodkiem wspaniałej cywilizacji. Po długim okresie wojen punickich zajęła terytoria Rzymu, lecz została zniszczona przez Rzymian w r. 46 p.n.e. Na jej ruinach powstała wówczas druga, rzymska Kartagina.
-------------------
Niemalże sam wśród ruin Kartaginy. Padający deszcz skutecznie odstraszył zwiedzających. Tylko czasem pojawiała się kolorowa parasolka...
-------------------
W porcie niespodzianka: na skutek silnego wiatru, wielka MSC Splendida (333,3 metry długości) zerwała się z cum, przedryfowała basen portowy i uderzyła rufą w przeciwległe nabrzeże. Czyżby duchy dzielnych, starożytnych Kartagińczyków, którym sprzyjające wiatry i siła rąk pozwalały zajmować rzymskie terytoria dziś dmuchnęły na "włoski" statek pamiętając o zamierzchłych krzywdach? Brrrry... Nas na nim jeszcze nie było, wróciliśmy już po całej akcji ponownego cumowania.
Uderzenie było dokładnie z tej strony gdzie mieliśmy kabinę. Na tę chwilę wiemy, że Splendida troszkę się porysowała i mamy kilka godzin opóźnienia.

BoRa
BoRa - 2013-05-14 23:19
Chyba lepiej zwiedzać w deszczu niż w potwornym upale. Nie za dobrze wspominam to miejsce.

mirka66 - 2013-05-15 06:50
Cudowne miejsce.Uwielbiam takie.

mamaMa
mamaMa - 2013-05-15 23:23
Skłaniam się za teorią o duchach, bo takie opowieści najbardziej lubię!

zuzkakom
zuzkakom - 2013-05-16 12:38
Zgadzam się z BoRa - w Kartaginie "wymiękłam" od upału...

marianka - 2013-05-17 01:35
To ja polecam maj na zwiedzanie tego miejsca - temperatura idealna, a deszczu brak;)
A historia z zerwaniem się z cum zdecydowanie pasuje do miejsca - tajemniczość i nieprzewidywalność!!

sestian
Sebastian M