Geoblog.pl    sestian    Podróże    Czeskie Vlaky 2017 – czyli pociągami wokół Sudetów II.    Jedna taka reklama
Zwiń mapę
2017
22
sie

Jedna taka reklama

 
Czechy
Czechy, Zábřeh
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 399 km
 
Jako, że jest już po dwudziestej drugiej (wstawiam ten post 11.02.2018 r.) czas na Zabreh :)
Zabreh to dobrze znana nam miejscowość, ale tylko z … przejazdu i reklamy. Ilekroć jeździliśmy autem na południe, Zabreh zawsze dobrze nam się kojarzył, bo po meczącej trasie Wrocław- Boboszów i dalej, za Zabrehem wpadamy na dwupasmówkę i potem już jest „prosto, szybko i bezpiecznie”. Ale punkt przy Zabrehu miał też w naszym slangu jeszcze inną nazwę, a mianowicie „miejsce tam gdzie jest reklama z pożeraczem parówek”. Ogromny parówkowy smakosz, wymalowany jest na wjeździe od północy, na wielkich betonowych silosach - elewatorach. Ten logotyp wygląda tak: na czerwonym tle ulizany ładnie pan, w garniturze, elegancik pod krawatem, zajada, a właściwie wciąga dwie parówki. I ten napis: ‘Kostelecké uzeniny”. Taka czeska ta reklama, taka śmieszna, znana podobno na świecie jako reklama „Faceta z kiełbasą”, podobno z … podtekstem.
To dzieło to stary poster zakładu przetwórstwa mięsnego założonego w 1917 roku (a więc 100 lat temu), największego w latach 90-tych producenta kiełbas w Czechach.
A więc jesteśmy w Zabrehu, parówkowym miejscu, znanym jeszcze (a może bardziej) za sprawą postaci Jana Eskymo Welzla – „Czecha morawskiej narodowości”, podróżnika, poszukiwacz przygód i gawędziarza. Jego pomnik stoi tuż przy dworcu. - No to piątka Janie, ziomku nasz!
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (3)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (1)
DODAJ KOMENTARZ
marianka
marianka - 2018-02-12 15:49
Dobre!
 
 
sestian
Sebastian M
zwiedził 19% świata (38 państw)
Zasoby: 474 wpisy474 726 komentarzy726 1233 zdjęcia1233 1 plik multimedialny1