Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Po 43 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku
2019

Po 43 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku

Polska, Wrocław

W azerskim Baku kończy się 43 sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed jej rozpoczęciem lista liczyła 1092 obiekty w 167 krajach w tym: 471 obiektów w 42 krajach europejskich. Piętnaście obiektów było z Polski.

Po konferencji w Baku przybyło 21 nowych obiektów – wpisów, w tym 12 położonych w Europie. Tym samym lista liczy już 1121 nieruchomości w 167 państwach. 483 położone są w Europie. Szesnaście w Polsce (ostatni, nowy wpis to Krzemionki Opatowskie).

Jak zaczynałem swoją listę UNESCO w 2010 roku ta liczyła 936 obiektów rozmieszczonych w 153 krajach.

Warto odnotować, że oprócz bardzo dobrej wiadomości o umieszczeniu na liście Krzemionek Opatowskich pojawiły się także nowe czeskie (Krajobraz towarzyszący hodowli i szkoleniu koni w Kladruby nad Labem), niemieckie (System zagospodarowania wody w Augsburgu) i czesko-niemieckie wpisy (Region górniczy Erzgebirge / Krušnohoří ). Dla mnie dobrą wiadomością była także informacja o hiszpańskim wpisie, położonym na Gran Canarii Risco Caido i świętych gór tego krajobrazu kulturowego odwiedzonego w 2009 roku.
Pełna lista nowych wpisów znajduje się tutaj:

Na dzień dzisiejszy mój licznik pokazuje 216 obiektów wpisów w 41 państwach.
Pełną dokumentację prowadzę na www.chasingunesco.com. Zapraszam.
Korzystając z okazji pozdrawiam i zachęcam do kolejnych zdobyczy UNESCO. Wasze wpisy szczególnie cieszą się moją sympatią. Wkrótce dla wszystkich zdobywających i tych co dopiero zaczną zdobywać będę miał niespodziankę. Ale o tym… pewnie w długie zimowe wieczory. Jeszcze raz wszystkiego dobrego. Sestian

zula - 2019-07-10 06:37
Bardzo dobre zebranie aktualnych wiadomości!
Gratuluję pasji odwiedzania wyjątkowych miejsc na świecie.
Czekam na zimową niespodziankę.
Sestian-pozdrawiam całą turystyczną rodzinę.

Stock
Stock - 2019-07-10 08:28
To była dla mnie wspaniała sesja i aż 6 nowych miejsc. A nie byłem jeszcze w Kladrubach, Krzemionkach i Erzgebirge/Krusnohorach, które sa najłatwiejsze.

Nowe dla mnie to:
Miejsca wytopu żelaza w Burkina Faso
Kościoły pskowskiej szkoły architektury
Lasy Hyrkańskie w Iranie
Pałac w Mafrze
Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze
Augsburg.

Wszystkie poza Augsburgiem opisane na Geoblogu.

I też jestem ciekaw niespodzianki!

marianka - 2019-07-16 22:36
Oooo, nie mogę się doczekać niespodzianki!
Co do nowych unescowych miejsc - to Bagan to absolutnie zasłużony wpis. Wreszcie!
Mnie cieszy też jeszcze azerskie Szeki, polskie Krzemionki, budynki Wrighta z USA - dla mnie 4 nowe miejsca :)

mamaMa
mamaMa - 2019-07-18 06:06
Swietna relacja! Erzgebirge bardzo polecam, do reszty musze jeszcze dotrzec.

A czy cos wiadomo o kims, kto zobaczyl najwieksza liczbe wpisow? Sa gdzies takie rankigi?

Ciesze sie bardzo pelnia lata, ale przez chwile chcialam, zeby juz byla zima - ciekawe, co za niespodzianke dla nas masz?

Zycze kolejnych unescowych zdobyczy:-)

sestian
Sebastian M