Geoblog.pl    sestian    Podróże    Podróże w czasie zarazy    Czeska kolumna morowa w Ołomuńcu vs kolumna w Bystrzycy Kłodzkiej
2020

Czeska kolumna morowa w Ołomuńcu vs kolumna w Bystrzycy Kłodzkiej

Polska, Bystrzyca Kłodzka

Co mają ze sobą wspólnego: kolumna Św. Trójcy w czeskim Ołomuńcu z kolumną Trójcy Przenajświętszej w Bystrzycy Kłodzkiej?

Ołomuniecka kolumna jest ponad trzy razy wyższa od bystrzyckiej. Pewnie dlatego znalazło się na niej więcej postaci i więcej artystów pracowało przy tym arcydziele. Pewnie także dlatego ukończono ją prawie trzydzieści lat później niż kolumnę bystrzycką. Oczywiście Bystrzyca Kłodzka była w owym czasie miastem innej rangi niż Ołomuniec co rzutowało także na wielkość przedsięwzięcia. Obie kolumny podtrzymują ówczesne trendy uwieczniające święte postaci. Tylko jednej z nich, św. Franciszka Ksawerego nie ma na kolumnie ołomunieckiej. Ołomuniecka kolumna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolumna bystrzycka jak i sama Bystrzyca Kłodzka wciąż czeka na odkrycie. Jak zawsze polecam!

zapraszam do porównania >>>>>>

stock
stock - 2020-09-14 10:43
Niedawno miałem przyjemność oglądać tę w Ołomuńcu, o bystrzyckiej nie wiedziałem. Rzeczywiście podobne, wykonane zresztą w tym samym okresie.

sestian - 2020-09-14 12:53
Wpadaj na Dolny Śląsk. Mini lista pełna niespodzianek i fantastycznych miejsc.

marianka - 2020-09-15 12:03
Jesteś fantastycznym ambasadorem regionu!

sestian - 2020-09-15 12:24
Ech dziękuję ... i jeszcze żebym pisał tak jak marianka :)

Sebastian M
Zasoby: 516 wpisów516 836 komentarzy836 1332 zdjęcia1332 1 plik multimedialny1