Geoblog.pl    sestian    Podróże    Podróże w czasie zarazy    Jaskinia Niedźwiedzia vs Jaskinie Słowackiego Krasu i Jaskinie Krasu Aggtelek
2020

Jaskinia Niedźwiedzia vs Jaskinie Słowackiego Krasu i Jaskinie Krasu Aggtelek

Polska, Kletno

Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia w Sudetach. Odwiedziliśmy ja pewnej pandemicznej, czerwcowej niedzieli co było kolejnym inspirującym odkryciem.

Odkryta 1966 roku;
Długość ok. 4500 m na trzech poziomach;
Wejście/wyjście na wysokości 800 – 807 m n p. m;
Deniwelacja (głębokość jaskini, różnica pomiędzy najniższym a najwyższemu punktem) – 118 m;
Temperatura: średnia ok. 6 stopni;
W środku jaskini: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, żyrandole, kopuły, misy martwicowe, kaskady i draperie.
Znaleziono kopalne szczątki zwierzęce – niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hiena jaskiniowa (pochodzą z plejstocenu – ok 300 tyś. lat temu), wilka szarego, lisa, kuny. Nie zaobserwowano pobytu człowieka. W świetle ostatnich odkryć (m.in. z 2012 roku) przypuszcza się, że jaskinia rozciąga się pod Masyw Śnieżnika i może mieć zasięg do Czech, do Doliny Morawy.

vs Jaskinie Słowackiego Krasu i Jaskinie Krasu Aggtelek

stock
stock - 2020-10-01 14:58
Jeszcze nie miałem okazji obejrzeć, a chciałbym. Jak długa jest trasa dostępna do zwiedzania?

sestian
sestian - 2020-10-01 20:51
Przyznam się, że także byłem pierwszy raz :) A trasa liczy jakieś 500 metrów. Ale ma potencjał! :)

marianka - 2020-10-05 21:05
Nie miałam pojęcia, że istniało coś takiego jak hiena jaskiniowa! Wow!
No i jakże miło przypomnieć sobie jaskinię Aggtelek!

sestian
Sebastian M