Geoblog.pl    sestian    Podróże    Obiekty UNESCO własnym okiem. Część 1. 1990-2013 r.    Stan po 45-tej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
2023

Stan po 45-tej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Polska, Wrocław

W saudyjskim Rijadzie kończy się przedłużona, 45 sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Była to kolejna, wyjątkowa sesja bowiem ostatnią, tradycyjną i stacjonarną naradą, było spotkanie w azerskim Baku w 2019 r.

Potem przyszła pandemia COVID-19 i zgromadzenie mające się odbyć w 2020 roku w ogóle nie doszło do skutku. W 2021 roku przy wciąż trwających ograniczeniach z powodu pandemii spotkanie 44 sesji odbyło się online w chińskim Fuzon. Zapowiadana 45 sesja mająca mieć miejsce w 2022 roku, w rosyjskim Kazaniu została odwołana ze względu na wciąż trwającą inwazję wojenną Rosji na Ukrainę.

Nigdy w blisko pięćdziesięcioletniej historii Komitetu nie było takich problemów z realizacją statutowych wytycznych mówiących o tym, że „Komitet spotyka się przynajmniej raz w roku”. Dlatego spotkanie w saudyjskim Rijadzie jest przedłużone i tym samym wyjątkowe.

Trochę statystyk ogólnych

W 2019 roku, po 43 sesji z Baku na liście znajdowało się 1121 nieruchomości położonych w 167 państwach. 483 z nich znajdowały się w Europie z tego 16 w Polsce. Lista powiększyła się o 21 nowych wpisów.

W 2021 roku, po 44 sesji, która odbyła się online w chińskim Fuzon lista liczyła 1154 nieruchomości w 167 państwach. 498 z nich znajdowały się w Europie z tego 17 w Polsce. Lista powiększyła się o 33 nowe wpisy.

W styczniu 2023 roku odbyło się paryskie, nadzwyczajne posiedzenie Komitetu, które w trybie pilnym wpisało na listę obiekty materialne będące w zagrożeniu na skutek bieżących konfliktów i działań wojennych. Są to nieruchomości w Jemenie (Marib) , Libanie (Trypolis) i Ukrainie (Odessa). Tym samym lista powiększyła się do 1157 nieruchomości w 167 krajach. 499 z nich znajdują się w Europie. Światowa lista powiększyła się o 3 nowe wpisy pozostające w zagrożeniu.

Aktualnie, we wrześniu 2023 roku, po 45 sesji w Rijadzie na liście dziedzictwa materialnego UNESCO znajdują się:

1199 nieruchomości położone w 168 państwach (spośród 195 zrzeszonych w organizacji). 512 znajduje się w Europie z tego 17 w Polsce.

Lista powiększyła się o 42 nowe wpisy (19 nowych za 2022 rok i 23 nowe za 2023 rok).

Statystyki osobiste

W 2019 roku po sesji w Baku mój osobisty licznik wskazywał 216 obiektów odwiedzonych i poznanych, położonych w 41 państwach.

Obecnie po sesji w Rijadzie mój osobisty licznik wskazuje: 272 obiekty położone w 52 państwach.

Do tzw. „mojej siatki” wpadły nowe obiekty odwiedzone przed lub w trakcie sesji: czeski Zatec, francuska Martynika i łotewska Kuldiga. Zatem moja lista na dziś liczy 272 poznane i udokumentowane wizyty w miejscach z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

tu znajduje się moja aktualna galeria. Zapraszam.

Inne statystyki

Z ciekawostek statystycznych, wygląda na to, że niemiecki Erfurt wpadł na listę jako pięćsetny obiekt przypisany Europie, a afrykańskie Togo było 168 państwem posiadającym nieruchomości na liście. 27 państw ze 195 należących do ONZ wciąż nie posiada żadnego wpisu na liście UNESCO

Pozdrowienia dla wszystkich Geoblogowiczów!

Danach
Danach - 2023-09-25 15:30
Ale ciekawostki , muszę moje Unesca policzyć :)

Marianka
Marianka - 2023-09-29 10:16
Bardzo ciekawe podsumowanie, dzięki!
U mnie chyba 294 miejsca. Moze uda się jeszcze w 2023 dobić do 300?

sestian
sestian - 2023-09-29 15:22
Liczymy, liczymy drogie Koleżanki :) Osobiście uważam, że jest to motywujące. marianka: no życzę tych trzech paczek, bo sam w tym roku raczej nie dociągnę do tej cyfry.

sestian
Sebastian M